تبلیغات
حلی 2 به شما خوش آمد می گوید - پلانگتون ها


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

پلانگتون ها

نوشته شده توسط:رضا کریمی
پنجشنبه 20 خرداد 1389-10:10 ب.ظ

اطلاعات اولیه

پروتوزوئرهای آزاد یا مستقل همگی آزادند. عده قلیلی در آب شیرین‌اند ولی اکثر دریازی هستند. بعضی در اعماق دریا می‌باشند و بیشتر نظر به احتیاجی که برای ادامه حیات به اکسیژن و نور خورشید دارند در سطح آب ، در طبقه‌ای که به اسم پلانکتون خوانده می‌شود زندگی می‌کنند. کلمه پلانکتون ، مثل Planet ، از یک ریشه یونانی مشتق می‌شود که معنی می‌دهد Wanderer یا چیزی که از یک محل به محل دیگر حرکت می‌کند.

 

اندازه این ارگانیسمها از باکتریها و گیاهان میکروسکوپیک گرفته تا جانوران بزرگتر مثل ماهیهای ژله‌ای ، در حالت کلی پلانکتونها محدود می‌باشند. یعنی اینکه توانایی شنا کردن ندارند و بوسیله موجها و یا جریانات آب انتقال پیدا می‌کنند. پلانکتونها به عنوان اولین حلقه زنجیره غذایی مناطق غنی از ماهیان مهم از نظر اقتصادی می‌باشند و بقای این مناطق را تضمین می‌کنند.

رده بندی پلانکتونها

 • فیتوپلانکتون: شامل باکتریها و گیاهان میکروسکوپیک می‌باشند.
 • زئوپلانکتون: شامل جانوران میکروسکوپیک‌اند.
 • ماکروزئوپلانکتون: تخمها و لاروهای بی‌مهرگان و ماهیهای بزرگتر.

 

 

فواید پلانکتونها

پلانکتونها اغلب به عنوان شاخص سلامت آبی و محیطی استفاده می‌شوند، چرا که دارای حساسیت بالایی نسبت به تغییرات محیط می‌باشند و طول عمر کوتاهی دارند. مثلا فیتوپلانکتونها ، شاخص شرایط غذایی یک محیط می‌باشند به خاطر گرایش زیاد آنها به تکثیر سریع در شرایط مساعد. زئوپلانکتونها شاخص سلامتی مناطق غنی از ماهی هستند چرا که زئوپلانکتونها ، منبع غذایی ارگانیسمهایی مثل ماهیهای کوچک در سطوح غنی و مساعد آب می‌باشند. اخیرا ، تحقیقات سعی دارد که مشخص کند پلانکتونها در شرایط محیطی مختلف چگونه واکنش نشان می‌دهند.

فیتوپلانکتونها

مثل گیاهان خشکی ، فیتوپلانکتونها کربن را از طریق فتوسنتز تثبیت می‌کنند و آن را برای سطوح غنی بالاتر قابل دسترسی می‌کنند. فاکتورهای محیطی اصلی که بر روی رشد فیتوپلانکتونها تاثیر می‌گذارند عبارتند از: دما، نور و غذا. رشد فیتوپلانکتونها معمولا با مناطق نوری محدود می‌شود و یا عمقی از آب که نور خورشید بتواند نفوذ کند. محدودیت دیگر برای رشد اینها ، غذا است مثلا نیتروژن و فسفر. فیتوپلانکتونها می‌توانند رشد سریع جمعیت را تحمل کنند که تقریبا هر بهار اتفاق می‌افتد و همزمان با این ، توده‌های جلبکی در حضور مواد غذایی و افزایش دما افزایش می‌یابد.

در حالی که زیاد بودن فیتوپلانکتونها به رشد ارگانیسمهای دیگر در آن منطقه کمک می‌کند. اما مقدار خیلی زیاد فیتوپلانکتونها هم ، می‌تواند به سلامت کل یک منطقه زیستی ضرر بزند. چرا که افزایش جلبک ، باعث مردن بیشتر فیتوپلانکتونها شده و آنها به زیر آب جایی که آنها مصرف می‌شوند، می‌روند و این فرایند مقدار اکسیژن حل شده در آبهای زیرین را کاهش می‌دهد که برای بقای ارگانیسمهای دیگر مثل ماهیها و خرچنگها لازم است.

گروههای اصلی فیتوپلانکتونها

 • دیاتومه‌ها(شاخه باسیلاریوفیتا)
 • جلبکهای قهوه‌ای- سبز (شاخه کریزوفیتا)
 • جلبکهای سبز (کلروفیتا)
 • جلبکهای آبی- سبز (سیانوفیتا)
 • دینوفلاژلاتها (پیروفیکوفیتا)
 • کریپتومونارس (کریپتوفیتا)
 • میکروفلاژلاتها (اگلنوفیتا ، سینوفیتا)

شاخصهای گسترش فیتوپلانکتونها

از شاخصهای گسترش فیتوپلانکتونها در یک منطقه می‌توان افزایش مستعد کلروفیل آن منطقه ، سرعت تولید بیومس اولیه و بقای گونه‌های خاص را نام برد.

جلبک های سبز(نمونه ای از فیتوپلانکتونها)

جلبکهای سبز به رنگ سبز علفی هستند و مانند گیاهان عالی در کلروپلاست خود دارای رنگیزه‌هایی مانند کلروفیل b و a ، گزانتوفیل و کاروتن هستند. همچنین در داخل کلروپلاست اغلب آنها اجسام کروی شکل و از جنس پروتئین به نام پیرنوئید وجود دارد که محل ذخیره غذایی نشاسته است.

بعضی از جلبکهای سبز تک یاخته‌ای و برخی کلونی متحرک هستند و حرکت آنها توسط 2 یا 4 تاژک انجام می‌گیرد. شکل کلروپلاست در جلبکهای سبز سهم عمده‌ای در شناسایی جلبکهای مختلف آن دارد. کلروپلاست ممکن است فنجانی شکل ، زین اسبی ، مارپیچ ، ستاره‌ای ، مشبک و بشقابی باشد.

زیستگاه جلبکهای سبز

اغلب جلبکهای سبز آبزی هستند در آبهای شور و شیرین به صورت غوطه‌ور(فیتوپلانکتون)و یا متصل زیست می‌کنند. جلبکهای سبز ، در خاک نیز جمعیت زیادی را تشکیل می‌دهند. حتی تعدادی از جلبکهای سبز به عنوان انگل دیگر موجودات شناخته شده‌اند که مهمترین آنها سفالئوروس است که انگل گیاهانی از قبیل چای ، قهوه و مرکبات به شمار می‌رود.

انواع تال در جلبکهای سبز

ساختار و اندازه تال در جلبکهای سبز برخلاف جلبکهای سبز- آبی بسیار متنوع است. تال ممکن است از نوع ابتدایی و تک یاخته‌ای و به اندازه چند میکرون باشد. در بعضی از جلبکهای سبز طول تال حداکثر به یک متر می‌رسد. همچنین تال تک یاخته ممکن است مانند جلبک کلامیدوموناس متحرک و دارای تاژک و یا مثل جلبک کلرلا تک یاخته‌ای غیر متحرک و فاقد تاژک باشد. انواع دیگر تال در جلبکهای سبز عبارتند از: کلونی متحرک و غیر متحرک ، ریسه‌ای ساده ، ریسه‌ای منشعب و نیز سیفونی و پارانشیمی.

تولید مثل در جلبکهای سبز

برخلاف جلبکهای سبز- آبی که فقط تولید مثل رویش دارند، جلبکهای سبز دارای هر تولید مثل رویشی و جنسی هستند از انواع تولید مثل رویشی ، تقسیم دوتایی یاخته ، قطعه قطعه شدن و تشکیل اکنیت بسیار متداول است. همچنین انواع مختلف تولید مثل جنسی مثل ایزوگامی ، آنیزوگامی و اوئوگامی در جلبکهای سبز دیده می‌شود.

شاخصهای گسترش فیتوپلانکتونها

از شاخصهای گسترش فیتوپلانکتونها در یک منطقه می‌توان افزایش مستعد کلروفیل آن منطقه ، سرعت تولید بیومس اولیه و بقای گونه‌های خاص را نام برد.

 

زئوپلانکتونها

زئوپلانکتونها ، جانوران پلانکتونی هستند که از نظر اندازه از روتیفرهای میکروسکوپیک گرفته تا ماهیان ماکروسکوپیک می‌باشند. گسترش اینها در مناطق مساعد ، بوسیله مقدار شوری محیط ، دما و غذای قابل دسترسی کنترل می‌شود. کوچکترین زئوپلانکتونها ، به عنوان تداوم دهنده چزخه غذایی در آب مشخص می‌شوند، و اغلب به عنوان صیادی از مواد غذایی یک محیط قرار گرفته می‌شوند.

زئوپلانکتونهای بزرگتر ، برای گونه‌های ماهیها و نیز مراحل لاروی همه ماهیها ، غذای مهمی محسوب می‌شوند. آنها همچنین از طریق تولید کنندگان اولیه زنجیره غذایی (فیتوپلانکتونها) ، با ارگانیسمهای سطوح بالاتر آب ، در ارتباط می‌باشند. جمعیت زئوپلانکتونها از مصرف کنندگان اولیه‌ای که فیتوپلانکتونها را می‌خورند و نیز ، مصرف کنندگان ثانویه که از زئوپلانکتونها تغذیه می‌کنند تشکیل شده است.

تقسیم بندی زئوپلانکتونها از نظر اندازه

 • میکروزئوپلانکتون: شامل روتیفرها و پروتوزئرها که معمولا اندازه‌ای کمتر از 200 میکرون را دارند.
 • مزوزئوپلانکتون: شامل لارو دوزیستان و میگوها و ماهیها و زئوپلانکتونهای ژلاتینی مثل ماهیهای ژله‌ای که بزرگتر از 2 میلیمتر می‌باشند.


 

شاخصهای گسترش زئوپلانکتونها

زئوپلانکتونها ، مثل فیتوپلانکتونها ، شاخصهای عالی از شرایط محیطی می‌باشند چرا که حساس به شرایط کیفی آب‌اند. آنها به مقدار اکسیژن حل شده در آب واکنش می‌دهند و نیز مقدار زیاد مواد غذایی و یا آلودگیهای سمی و غذای کم و حتی صید زیاد ، بر گستردگی اینها تاثیر می‌گذارد. با گسترش زئوپلانکتونها در یک منطقه ، می‌توان افزایش بیومس تولید شده آنها و گستردگی و تنوع گونه‌های آبزی را انتظار داشت.

پلانکتونهاسربازان کوچک

وقتى كه توماس هنرى هاكسلى (T.H.Huxley) زیست شناس انگلیسى در قرن نوزدهم كمى از گل كف اقیانوس را در زیر میكروسكوپ خود قرار داد ذرات كوچك و تخم مرغى شكلى را یافت. هاكسلى بدون آنكه بداند این ذرات چه هستند آنها را «كوكولیتز» (coccoliths) نامگذارى كرد. این واژه با منشاء یونانى از تركیب دو حرف «بذر» و «سنگ» به وجود آمده بود و كنایه از شكل و همچنین پوسته سنگى آنها داشت. بعدها زیست شناسان توانستند بفهمند كه این ذرات، پلانكتون هاى گیاهى هستند كه پوسته خارجى آنها توسط تركیبات معدنى همچون یك زره پوشیده شده است.

اگرچه بعد از صد سال زیست شناسان توانسته اند تعداد بسیار فراوان و انواع متنوعى از پلانكتون هاى آب هاى شور و شیرین را تشخیص دهند ولى درك آنها از نقش و عملكرد این گیاهان كوچك به هیچ شكل، كامل نیست. امروز، صدسال پس از هاكسلى، هنوز زیست شناسان در حال كشف نقش فیتوپلانكتون ها در هوایى كه توسط ما استنشاق مى شود، غذایى كه توسط ما خورده مى شود و حتى خاكى كه ما بر روى آن قدم مى زنیم، هستند.

بنا بر تعریف فیتوپلانكتون، گیاهى است شناور و كوچك كه قادر نیست بر خلاف جریان آب شنا كند. این گیاهان كوچك شناورند و تنها هنگامى كه در جهت امواج در حال حركت هستند، مى توانند از خود مانور نشان دهند. فیتوپلانكتون ها گیاهانى تك سلولى هستند. فیتو پلانكتون ها را به ۳ دسته بزرگ تقسیم بندى مى كنند: «كوكولیتوفوریدها»، «دیاتومه ها» و «دینوفلاژلاته ها». اسكلت كوكولیتوفورید ها از كربنات كلسیم پوشیده شده است. در مقابل پوسته خارجى دیاتومه ها از سیلیكا پوشیده شده است. سیلیكا ماده اولیه سنگ، شیشه و كوارتز است.

كوكولیتوفوریدها و دینوفلاژلاته ها پلانكتون هاى آب شور هستند در حالى كه دیاتومه اساساً در آب هاى شیرین دیده مى شود. قدیمى ترین فسیل شناخته شده از دیاتومه ها مربوط به ۱۴۰ میلیون سال پیش است. این امر برخى از دیرین شناسان را برآن داشته است كه گمان كنند كه دیاتومه ها از گیاهان علفى منشا شده اند كه قادرند سلیكا را از تركیبات سنگى دیگر جدا كرده و به محیط آب رها سازند. پلانكتون ها را مى توان در تمام دریاها، رودخانه ها و دریاچه مشاهده كرد.

ولى نقش كلان فیتوپلانكتون ها بر سرنوشت كره زمین اساساً توسط پلانكتون هاى آب شور بازى شده است. پلانكتون هاى اقیانوسى در پایه ساختمان غذایى دریایى قرار گرفته اند و تقریباً همه موجودات دریایى به غذایى كه آنها تولید مى كنند، نیازمند هستند. به رغم اندازه كوچك پلانكتون ها، نقش آنها در تولید مواد گیاهى در كره زمین قابل توجه است و با مجموعه تولیدات گیاهى در خشكى هاى جهان تقریباً برابرى مى كند.

پلانكتون هاى دریایى به رغم اینكه در مقایسه با گیاهان آوندى روى زمین از وزن زنده بسیار ناچیزى برخوردارند ولى عملكرد فتوسنتز آنها تقریباً با عملكرد گیاهان روى زمین برابرى مى كند. علت این امر بالا بودن بازسازى مواد در این دسته از گیاهان است. به عبارت دیگر یك واحد وزن زنده از پلانكتون ها قادرند بسیار بیشتر و سریع تر از یك واحد وزن زنده از گیاهان زمین زى تولید گیاهى داشته باشند.

این گیاهان كوچك نیاى گیاهان زمین زى فعلى هستند. فیتوپلانكتون ها گازكربنیك هوا را گرفته و در فرآیند فتوسنتز، اكسیژن تولید مى كنند. آنها همچنین ورقه هاى كوچك كربنات كلسیمى كه هاكسلى را مبهوت كرده بودند را نیز مى سازند. این ورقه هاى كوچك بعد از میلیون ها سال بدل به صخره هاى بزرگ و سترگى شده اند كه در برخى از مناطق جهان سر از دریا درآورده اند.

ماده آلى كه توسط این گیاهان كوچك تولید مى شود نقش مهمى در اقتصاد جهانى بازى مى كند. این ذرات آلى كه به صورت باران به كف اقیانوس ها رسوب كرده اند منابع اصلى گاز و نفتى شده اند كه امروزه چنین با اهمیت هستند. انگاره هاى به دست آمده با میكروسكوپ هاى الكترونیك نشان داده است كه این فیتوپلانكتون ها بسیار زیباتر از آنچه هستند كه تاكنون تصور مى شد.

كوكولیت ها همواره گرد نیستند بلكه برخى از آنها ورقه اى، كلم مانند، ترومپت مانند و ستاره مانند هستند. اسكلت خارجى دیاتومه ها از اكسیدسیلیكات تشكیل شده است. دینوفلاژلات ها مى توانند شبیه بسیارى از چیزها باشند. بدون توجه به شكل و اندازه پلانكتون ها، نقش اسكلت خارجى حفاظت از آنها است. در كف اقیانوس، دنیایى است كه در آن پلانكتون ها، پلانكتون هاى دیگر را مى خورند. بنابراین یك مسابقه تسلیحاتى براى حفاظت از پلانكتون هاى گیاهى برقرار است.

به رغم اندازه بسیار كوچك پلانكتون هاى گیاهى آنها مى توانند تكثیر یابند و اگر شرایط مناسب باشد توده پلانكتونى را مى توان به وسیله ماهواره ها از فضا تشخیص داد. یك گونه از كوكولیت ها كه به احترام هاكسلى Emiliania huxleyi نامگذارى شده است، نور خورشید را منعكس مى كند و در مواقعى كه جمعیت این پلانكتون به اندازه كافى تراكم حاصل كرده باشد، میلیون ها هكتار از اقیانوس ها از آسمان همچون آینه به نظر مى رسند. برخى از دینوفلاژلاته ها در هنگام افزایش، ممكن است مواد سمى از خود ترشح نمایند. این پدیده آشنا موسوم به جذر قرمز است كه در برخى از مواقع باعث كشته شدن میلیون ها ماهى مى شود.

در اواخر دهه هشتم قرن بیستم دانشمندان در دو سوى اقیانوس آرام مجموعه مطالعاتى را آغاز كردند كه به بررسى در مقیاس كلان بسیارى از دیاتومه ها، دینوفلاژلاته ها و كوكولیت ها ختم شد. در این مطالعات دانشمندان دریافتند كه تاثیر گرمایش جهانى مى تواند بر جمعیت پلانكتون ها بسیار با اهمیت باشد. هرگونه افزایش یك باره و چشمگیر در جمعیت پلانكتون ها مى تواند بر الگوى مهاجرت ماهى ها، آهنگ رشد آنها، میزان مرگ ومیر آنها و البته بر تراكم گازهاى حیاتى در اتمسفر تاثیر داشته باشد. بدیهى است كه این مجموعه از تغییرات مى تواند بر سرنوشت نوع انسان نیز تاثیر قابل توجهى داشته باشد.

دیاتومه ها موضوع كارهاى تحقیقاتى اكولوژیست ها وزیست شناسان تكاملى هستند چرا كه پوسته سخت آنها به خوبى محفوظ مى ماند. علاوه بر این، این گیاهان تك سلولى را مى توان در هر نوع توده آبى به فراوانى یافت. حتى در برخى از محیط هاى خشك، تنه درخت و سنگ هاى مرطوب نیز دیاتومه یافت مى شود. برخى از دیاتومه ها نظیر Biddulphia laevis و Actinocyclus, Skeletonema punctatum گونه هاى سانتریك هستند. این بدان معنى است كه این دیاتومه ها نسبت به یك نقطه درونى، داراى تقارن هستند.

دینوفلاژلاته ها به خاطر داشتن زواید شلاق مانند خود معروفند. علاوه بر این گروهى از پلانكتون هاى دریایى به خاطر تنوع فراوانشان شناخته شده هستند. برخى از آنها با فتوسنتز زنده اند، برخى دیگر، انواع پلانكتونى دیگر را مى خورند و برخى قادرند نور تولید نمایند. برخى از این پلانكتون ها پارازیت ماهى ها هستند و برخى دیگر قادرند ماده سمى از خود ترشح نمایند. این مواد سمى مى تواند بسیارى از جانوران آبزى را مسموم كرده و از طریق خوردن یا خورده شدن در طول زنجیره غذایى به حركت درآید.

اگر یك دبه آب دریا را در هر نقطه از جهان بیرون بكشید و قطره اى از آن را زیر میكروسكوپ بگذارید میلیون ها نمونه ازEmiliana huxleyi را در آن خواهید دید. این پلانكتون ها فراوان ترین كوكولیتوفورید جهان هستند كه تك سلولى هستند و داراى زره اى همپوشند. برخى دیگر از كوكولیتوفوریدها داراى زره هاى ورقه اى هستند. ولى پلانكتون ها با زره هاى ورقه اى به اشكال فراوان دیگر نیز دیده مى شوند.

اشكال ویژه زره هاى كلسیتى در پلانكتون هاى گیاهى بدون شك تحت تاثیر زئوپلانكتون ها شكل گرفته است. وجود زره هاى سخت براى مقابله با این چراكنندگان اقیانوسى واجد ارزش انتخابى بوده است و به تدریج پلانكتون هاى گیاهى را صاحب انواع متفاوتى از آنها كرده است. علاوه براین میان برخى از دیاتومه ها و كوكولیتوفوریدها روابط همزیستى كه ممكن است براى دو طرف سودمند بوده باشد تكامل پیدا كرده است. اما سود حاصل از این كار تاكنون ناشناخته مانده است.


تصاویر ضمیمه

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

chocolate
جمعه 14 اردیبهشت 1397 07:57 ق.ظ
Hi it's me, I am also visiting this web site on a regular basis,
this site is truly nice and the users are in fact sharing nice thoughts.
Cialis canada
جمعه 3 فروردین 1397 12:09 ق.ظ

Fantastic content. Thank you.
interactions for cialis cialis professional from usa the best choice cialis woman cialis kaufen wo generic cialis soft gels cialis super kamagra cialis online napol compare prices cialis uk cialis cuantos mg hay india cialis 100mg cost
hay day hack
پنجشنبه 28 دی 1396 11:52 ب.ظ
سلام! من می دانم که این تا حدودی موضوع است اما من تعجب کردم که
آیا شما برای این وب سایت از وبلاگ استفاده می کنید؟ من بیمار هستم
خسته از وردپرس، چون من با هکرها و
من به گزینه های دیگری برای پلت فرم نگاه می کنم. من فوق العاده خواهد بود اگر
شما می توانید در جهت یک پلت فرم خوب به من اشاره کنید.
http://squeamishsolitu77.exteen.com/
چهارشنبه 21 تیر 1396 02:01 ق.ظ
Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as
you amend your website, how could i subscribe for a blog
site? The account aided me a acceptable deal. I have been a little bit familiar of this
your broadcast provided shiny transparent concept
std testing centers
یکشنبه 4 تیر 1396 10:28 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب
ابتدا آیا واقعا حل و فصل خوب با من
پس از برخی از زمان. جایی درون
پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه
تنها برای کوتاه در حالی که.
من این کردم مشکل خود را
با فراز در منطق و شما ممکن است
را خوب به پر همه کسانی شکاف.
در این رویداد شما که می توانید انجام من را قطعا بود در گم.
Heriberto
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:59 ب.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some
targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you
know of any please share. Many thanks!
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 07:57 ق.ظ
Piece of writing writing is also a fun, if you be familiar with then you can write if not
it is difficult to write.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر