تبلیغات
حلی 2 به شما خوش آمد می گوید - جمعیت شناسی


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

جمعیت شناسی

نوشته شده توسط:رضا کریمی
چهارشنبه 19 خرداد 1389-05:47 ب.ظ

جامعه شناسی به چه دردی می خورد؟

اشاره : نوشته زیر با استفاده از "كتاب روشهای تحقیق در علوم اجتماعی" نوشته آقای "ارل ببی" (Earl Babbie) و ترجمه دكتر رضا فاضل تهیه شده است. این كتاب هم اكنون در بسیاری از دانشگاههای آمریكا به عنوان كتاب درسی استفاده می شود و بخشهایی از آن برای دانش آموزان نیز قابل استفاده است.در مورد عبارت هایی كه قرمز رنگ نوشته شده، در كلاس صحبت كرده ایم و تاحدی با مفهوم آنها آشنا شده ایم.

قرن بیستم از بسیاری جهات دوره چندان خوبی نبود. به جز دهة بی‌دغدغة 1920، جنگ جهانی اوّل را پشت سر گذاشتیم و وارد رکود «رکود اقتصادی» و سپس جنگ جهانی دوّم، جنگ سرد، تهدید همه سوزی جنگ هسته‌ای و فاجعة جنگ ویتنام شدیم. ذوب شدن یخهای جنگ سرد و گشایشی که در اروپای شرقی رخ داد آرامش خوشایندی بود، البته این موضوع از جنبه‌های مختلف نگرانی در مورد تخریب محیط زیست سیّاره‌مان را بیشتر کرد.


شکی نیست که دوران خوبی را پشت سر نمی‌گذاریم. بسیاری از شاهدان و ناظران  فرهیخته دربارة ناامنی و بی‌ثباتی که ویژگی این قرن بود در کتابها و مقالات مختلف نوشته‌اند. با این همه قرن بیستم تلاشهای منحصر به فرد و جنبشهای اجتماعی بیشماری را با هدف ایجاد روابط اجتماعی انسانی به همراه داشت.


اگر بخواهید شما هم کمک چشمگیری به نسلهای آینده بکنید راههای زیادی پیش رویتان هست؛ مسائل زیست‌محیطی مثل آلودگی هوا و آبها، از بین رفتن جنگلها و مراتع، حیات وحش و ... بسیار زیاد هستند. هنوز تعصّب و تبعیض به صورتهای مختلف در جوامع وجود دارد. میلیونها انسان از گرسنگی می‌میرند و جنگهای کوچک و بزرگ در مناطق مختلف جهان روی می‌دهد.


با توجه به وجود این همه کار ـ کارهایی که واقعاً با اهمیت هستند ـ شاید این سؤال را بپرسید که چرا باید وقت خود را صرف یادگیری روشهای تحقیق در علوم اجتماعی کنیم. کارهایی مثل یادگیری روشهای گزارش‌نویسی، مشاهده، آزمایش، مصاحبه و ... ـ یعنی مواردی که به نظر می‌رسد با حلّ مسائل اجتماعی مهمّ جهان خیلی فاصله دارند ـ به چه درد ما می‌خورد؟ باید بگوییم علوم اجتماعی با گسترش همین روشها نه تنها به مسائل مهمی که گفتیم مربوط می‌شود بلکه جوابهایی هم برای آنها دارد.


بسیاری از مسائل مهمّی که در این قرن وجود داشته و هنوز هم در برابر ما هستند از تواناییهای رو به افزایش فنّاوری سرچشمه می‌گیرند. تهدید و وحشت و مرگ ناشی از سیستم هسته‌ای یک نمونة آن است. ما برای حلّ مسائل اجتماعیمان به شکلی که البته غیرعاقلانه هم نیست به فنّاوری دانشمندان روی آورده‌ایم، اما متأسفانه، تاکنون هر راه حل فنّاورانه‌ای باعث ایجاد مسائل جدیدتری شده است. برای مثال در اوایل قرن بیستم بسیاری از مردم نگران خطر انباشته شدن سرگین اسبها در خیابانهای شهر بودند. این مشکل با اختراع خودرو برطرف شد. اکنون هیچ کس نگران سرگین اسبها در خیابانها نیست؛ در عوض نگران نوعی آلودگی جدید و مرگبارتری هستیم که در هوا استنشاق می‌کنیم.


همچنین خیلی کشورها هستند که با ساختن بمبها و موشکهای پیشرفته‌تری کوشیده‌اند از قرار گرفتن در معرض حملة هسته‌ای جلوگیری کنند تا دشمن جرأت حمله به آنها را نداشته باشد. اما همین کار باعث شده تا دیگر کشورها نیز سلاحهایی بسیار بزرگتر و مرگبارتر بسازند و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که مسابقة جنون آمیز هسته‌ای به این زودی‌ها پایان یابد.


واقعیت این است که فنّاوری به تنهایی هرگز ما را نجات نخواهد داد و هرگز کار جهان را پیش نخواهد برد و ما که به یادگیری علوم اجتماعی می‌پردازیم تنها کسانی هستیم که می‌توانیم این کار را انجام دهیم. «تنها راه حلهای واقعی در شیوة سازماندهی و نحوة ادارة امور اجتماعی ما نهفته‌اند.» این مطلب زمانی مشخص می‌شود که با وجود پیشرفت روزافزون فنّاوری و راه حلهای کارآمد آن، نگاهی به تمام مسائل اجتماعی که همچنان بیشتر و بیشتر می‌شوند نیز بیاندازیم.


مثلاً؛ در دنیای امروز مسئلة ازدیاد جمعیت دامنگیر بشر شده است. تعداد مردمانی که اکنون بر روی زمین زندگی می‌کنند قدرت برنامه‌ریزی برای تأمین نیازهای اولیه را نیز از برنامه‌ریزان گرفته است و هرسال این تعداد به سرعت افزایش می‌یابد. از لحاظ فنّی، علم بشر آنقدر پیشرفت کرده است که بتواند رشد جمعیت را در هرحدّی که بخواهد متوقف کند. با وجود این ازدیاد جمعیت هرسال وخیمتر می‌شود.

روشن است که این مسئله راه حلّی اجتماعی دارد. علل رشد جمعیت در ارزشها و آداب و رسومی نهفته است که زندگی اجتماعی را سازمان می‌دهند. اهمیّت جاودانه کردن نام و نشان خانوادگی، سنّت فرهنگی مواردی مانند اینها هستند که اجازه نمی‌دهند خانواده‌ها از دستاوردهای فنّاورانه برای کنترل تعداد فرزندانشان استفاده کنند. در نهایت این علوم اجتماعی است که با شناخت این موارد و ارائة راههایی برای تغییر آن می‌تواند ما را از خطر ازدیاد جمعیت نجات دهد.


به مسئلة گرسنگی در سیّارة زمین توجه کنید. هرسال حدود سیزده تا پانزده میلیون انسان براثر گرسنگی می‌میرند؛ یعنی هرروز در هردقیقه 28 نفر فقط به خاطر اینکه چیزی برای خوردن ندارند جان می‌دهند، که 21 نفر از آنان کودکانند. هرکس به خوبی درک می‌کند که این وضعیت تأسف‌آور است و همه وضعیتی جز این را ترجیح می‌دهند. ولی همه با این اعتقاد که گرسنگی درحال حاضر امری غیر قابل کنترل است این سطح از گرسنگی را می‌پذیریم. امیدواریم که شاید روزی کسی روشی برای تولید غذا اختراع کند که بتوان برای همیشه برگرسنگی غلبه کرد.


اما وقتی موضوع گرسنگی در جهان را مطالعه می‌کنید، با واقعیتهای حیرت‌انگیزی مواجه می‌شوید. ابتدا می‌بینید که زمین اکنون برای تغذیة تک‌تک ساکنانش «بیش از حدّ لازم» غذا تولید می‌کند. حتی برنامه‌های کشاورزی وجود دارد که در آنها از طرف دولت به کشاورزان پول پرداخت می‌شود تا بیش از حد مواد غذایی تولید نکنند و اگر این برنامه‌ها نبود حتماً تولید غذا خیلی بیشتر از اینها بود.

پس چرا به طور کلی به گرسنگی در سیّارة زمین پایان نداده‌ایم؟ بازهم جواب آن در سازمان زندگی اجتماعی ما نهفته است. تا زمان یکه اسیر امور اجتماعی خود باشیم و نتوانیم برآنها فرمان برانیم، تحولات جدید در تولید غذا نیز بیش از گذشته موجب پایان یافتن گرسنگی نخواهد شد و بسیاری از مردمان همچنان گرسنه باقی خواهند ماند.


تا زمانیکه ندانیم چگونه مشکلات اجتماعی ما بروز کرده و پایدار مانده‌اند، نمی‌توانیم آنها را حل کنیم. تحقیق در علوم اجتماعی راه بررسی و شناخت عملکرد امور اجتماعی انسان را به ما نشان می‌دهد.
نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

foot pain after pregnancy
سه شنبه 13 تیر 1396 04:10 ق.ظ
You can definitely see your enthusiasm within the work you
write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe.
Always follow your heart.
foot pain and swelling
یکشنبه 4 تیر 1396 06:19 ب.ظ
Howdy very nice web site!! Man .. Beautiful .. Superb ..
I will bookmark your site and take the feeds also?
I am satisfied to find numerous useful information right here within the publish, we want develop extra techniques in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
nanetteshean.weebly.com
جمعه 29 اردیبهشت 1396 07:21 ق.ظ
Hi there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no
coding know-how so I wanted to get guidance from someone with
experience. Any help would be greatly appreciated!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 07:53 ب.ظ
Hello! I could have sworn I've been to this site before but after reading through some
of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and
I'll be book-marking and checking back often!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر